Boşanma Süreci ve Çocuk

Boşanma süreci; çaresizliğin, tükenmişliğin ve bıkkınlığın sonucunda eşlerin evliliğin yükünü üzerlerinden atmak için seçtikleri yoldur. Hayatının en güzel yıllarını ,duygularını, emeklerini, hayallerini içinde barındıran evliliği sonlandırmak iki taraf içinde toparlanması zor bir süreç oluşturur. Bu süreçte çift, bir taraftan birbirleriyle olan iletişimleri sürdürürken bir taraftan da bireyselleşip kendi hayatlarını kurmaya çalışacaklardır .

Eğer çiftin sahip olduğu çocuğu varsa, kendilerinden önce çocuğun bu durumdan nasıl etkileneceği üzerinde durmak gerekecektir. Çocuğun bakımından, okul düzenine ve geleceğine kadar tüm sorumluluklar üzerinde eşlerin anlaşması gerekmektedir. Eğer iletişim kurulacak yaştaysa çift beraberce çocuğa boşanma kararından bahsetmeli ve çocuğun var olan gerçekle yüzleşmesini sağlamalıdır. Çocuğun temelde kendini güvende hissetmesi çok önemlidir. Eşlerin kendi aralarında ya da çocuk ile kuracağı ilişkilerde yanlış tutumlar sergilenmesi, çocukta büyük travmalar oluşturabilir. Çocuklu yada çocuksuz ailelerin boşanma sürecinde bir evlilik terapistinden yardım almaları hayatlarındaki bu temel değişikliği daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olacaktır.

İzmit Boşanma Süreci Terapisi

Makaleler

Fobiler Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları Panik Atak Obsesif-Kompulsif Bozukluk (Takıntı Ve Zorlantılar) Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kişilik Bozuklukları Kayıp ve Yas Dürtü Kontrol Bozuklukları Somatizasyon Bozukluğu Konversiyon Bozukluğu (Histeri) Hipokondriyazis Uyku Bozuklukları Yeme Bozuklukları Cinsel Kimlik Problemleri Stresle Başa Çıkma Ve Öfke Kontrolü Depresyon Bağımlılık Kronik Yorgunluk Özgüven Problemleri Yaşam Koçluğu Kişisel Gelişim İletişim Sorunları Sağlıklı Düşünme Ve Karar Verme Online Terapi Evlilik Öncesi Danışmanlık Mutsuz Evlilik Güven Kaybı Aldatma - Aldatılma Sorunu Boşanma Kararsızlığı Evlilikte Kişilik Çatışmaları Eşler Arasındaki Sorunlar Boşanma Süreci ve Çocuk Cinsel Eğitim Sınav Kaygısı Öğrenci Koçluğu Ders Başarısı ve Motivasyon Kimlik Bocalaması Öfke ve Saldırganlık Davranış Bozuklukları Sosyal Uyum Sorunları İnternet - Bilgisayar Bağımlılığı Dikkat ve Konsantrasyon Sorunları Uyku Problemleri Okul Fobisi Tırnak Yeme Yalan Söyleme Tikler ve Takıntılı Davranışlar Beslenme ve Yeme Bozuklukları Vajinismus Erken Boşalma Cinsel İsteksizlik Ereksiyon Sorunu Orgazm Sorunları Cinsel Tiksinti Bozukluğu Kadınlarda Disparoni Satiriasis Nemfomani Play Attention Eğitim Koçluğu Testler EMDR Terapisi Hipnoz Terapisi Yaşam Koçluğu ANTİDEPRESAN ÇIKMAZI BOŞANMA SONRASI DEPRESYON EVLİLİKTE CİNSEL YAŞAMIN ÖNEMİ OKUL BAŞARISINDAN HAYAT BAŞARISINA PSİKOLOJİK DESTEĞİN ÖNEMİ ALDATMA VE ALDATILMA SORUNLARI HİPERAKTİVİTE VE DİKKAT EKSİKLİĞİ EVLİLİKTE CİNSEL UYUM KADIN VE ERKEKLERDE CİNSEL SORUNLAR PARÇALANMIŞ AİLE ÇOCUKLARI ERGENLİK DÖNEMİ SORUNLARI OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUKLAR BOŞANMA PANİK ATAKLA YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ! CİNSEL TACİZ'İN ETKİLERİ ve TEDAVİSİ KADIN VE HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ YALNIZLIK SENDROMU EMDR TERAPİ İLE TRAVMALARA HIZLI ÇÖZÜM EVLİLİĞİN TIKANMA NOKTALARI TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUKLARI KADIN DEPRESYONLARI EVLİLİĞİN İLK YILLARINDA EŞLER ARASI ÇATIŞMA NEDENLERİ ( İZMİT PSİKOLOG ) AİLE BAĞIMLILIĞI VE ZARARLARI EŞCİNSELLİK KADER DEĞİLDİR EVLİLİK SORUNLARINDA BOŞANMA ÇÖZÜM MÜ?