Dikkat ve Konsantrasyon Sorunları

Bazı uyarıcılar üzerinde odaklanıp, diğer şeyleri devre dışı bırakmaya dikkat diyoruz. Aynı anda iki uyarıcıya birden dikkat gösterilmez. Dikkatin odaklandığı uyarıcı bizim için önemli olandır. Aynı zamanda ihtiyaç ve güdüler de dikkatte önem taşır.

Konsantrasyon dikkatimizi bir noktada toplama, yoğunlaştırma yetisidir. İlgilenilen konudaki iyi bir konsantrasyon kişiye başarı getirir.

Dikkat sistemde bir filtre gibidir. Bir seferde duyu organlarımıza pek çok bilgi gelir.Bu değişik duyuların hepsine birden önem verilmez. Yani önemli olanlar bir yerde seçilmiş olur. Çeşitli uyaranlar arasından seçim yapıldığından buna seçici dikkat denir.

Dikkat ve konsantrasyonu engelleyen unsurlar;

Yorgunluk, çevresel koşullar ( uyarıcıların çokluğu ), fiziksel ortamdaki olumsuzluklar, duygusal problemler, kişiler arası olumsuz ilişkiler, heyecan ve kaygı, yanlış beslenme alışkanlıkları, hedeflerimizin gerçeklerimize uygun olmayışı, çalışsak dahi başaramayacağımıza inanmamız, ergenlik döneminde gelişimsel sorunlar, çeşitli sağlık problemlerimiz, aile de, okulda, çevrede çeşitli sorunlar, çalışma alışkanlıklarımızın olmayışı, kendimize karşı olumsuz düşünceler(aşağılık kompleksi, üstünlük kompleksi, düşük benlik saygısı, iradesizlik, sürekli fason, negatif düşünceler üretme v.b.), kontrolsüz iç diyaloglar, gürültülü ortamlar, aynı anda iki birden yapmaya çalışma, ders çalışma, tv seyretme, aşırı gerilim stres, ana fikri yakalamadan okuma gibi nedenler dikkat ve konsantrasyonu engeller.

Dikkat ve konsantrasyon eksikliğinin belirtileri:

  • Ders çalışırken canım sıkılıyor,
  • Dikkatimi konu üzerinde yoğunlaştıramıyorum,
  • Öğrendiklerimi hatırlayamıyorum,
  • Bildiğim problemleri çözemiyorum,
  • Sık sık kendimi hayaller içinde buluyorum diyen bir öğrencide konsantrasyon sorunu var demektir.
İzmit Dikkat ve Konsantrasyon Terapisi

Makaleler

Fobiler Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları Panik Atak Obsesif-Kompulsif Bozukluk (Takıntı Ve Zorlantılar) Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kişilik Bozuklukları Kayıp ve Yas Dürtü Kontrol Bozuklukları Somatizasyon Bozukluğu Konversiyon Bozukluğu (Histeri) Hipokondriyazis Uyku Bozuklukları Yeme Bozuklukları Cinsel Kimlik Problemleri Stresle Başa Çıkma Ve Öfke Kontrolü Depresyon Bağımlılık Kronik Yorgunluk Özgüven Problemleri Yaşam Koçluğu Kişisel Gelişim İletişim Sorunları Sağlıklı Düşünme Ve Karar Verme Online Terapi Evlilik Öncesi Danışmanlık Mutsuz Evlilik Güven Kaybı Aldatma - Aldatılma Sorunu Boşanma Kararsızlığı Evlilikte Kişilik Çatışmaları Eşler Arasındaki Sorunlar Boşanma Süreci ve Çocuk Cinsel Eğitim Sınav Kaygısı Öğrenci Koçluğu Ders Başarısı ve Motivasyon Kimlik Bocalaması Öfke ve Saldırganlık Davranış Bozuklukları Sosyal Uyum Sorunları İnternet - Bilgisayar Bağımlılığı Dikkat ve Konsantrasyon Sorunları Uyku Problemleri Okul Fobisi Tırnak Yeme Yalan Söyleme Tikler ve Takıntılı Davranışlar Beslenme ve Yeme Bozuklukları Vajinismus Erken Boşalma Cinsel İsteksizlik Ereksiyon Sorunu Orgazm Sorunları Cinsel Tiksinti Bozukluğu Kadınlarda Disparoni Satiriasis Nemfomani Play Attention Eğitim Koçluğu Testler EMDR Terapisi Hipnoz Terapisi Yaşam Koçluğu ANTİDEPRESAN ÇIKMAZI BOŞANMA SONRASI DEPRESYON EVLİLİKTE CİNSEL YAŞAMIN ÖNEMİ OKUL BAŞARISINDAN HAYAT BAŞARISINA PSİKOLOJİK DESTEĞİN ÖNEMİ ALDATMA VE ALDATILMA SORUNLARI HİPERAKTİVİTE VE DİKKAT EKSİKLİĞİ EVLİLİKTE CİNSEL UYUM KADIN VE ERKEKLERDE CİNSEL SORUNLAR PARÇALANMIŞ AİLE ÇOCUKLARI ERGENLİK DÖNEMİ SORUNLARI OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUKLAR BOŞANMA PANİK ATAKLA YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ! CİNSEL TACİZ'İN ETKİLERİ ve TEDAVİSİ KADIN VE HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ YALNIZLIK SENDROMU EMDR TERAPİ İLE TRAVMALARA HIZLI ÇÖZÜM EVLİLİĞİN TIKANMA NOKTALARI TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUKLARI KADIN DEPRESYONLARI EVLİLİĞİN İLK YILLARINDA EŞLER ARASI ÇATIŞMA NEDENLERİ ( İZMİT PSİKOLOG ) AİLE BAĞIMLILIĞI VE ZARARLARI EŞCİNSELLİK KADER DEĞİLDİR EVLİLİK SORUNLARINDA BOŞANMA ÇÖZÜM MÜ?