Eğitim Koçluğu

Her insan hayallerini gerçekleştirmek ister. Hayallerini gerçekleştirmek için başarılı olmak, başarılı olmak için ise net ve ulaşılabilir hedeflere sahip olmak gerekir. Hedef belirlemek başarılı olmanın olmazsa olmazıdır.

Burada anahtar kelime ulaşılabilir hedefler belirlemedir. Çünkü her bireyin zihinse ve fiziksel kapasitesi vardır. Çok rahat bir şekilde ulaşabileceği hedefler insanı tatmin etmeyeceği gibi ulaşamayacağı hedefler de o insana sonunda öğrenilmiş çaresizlikler yaşatacaktır.

Ulaşılabilir hedefler belirlemenin yegane kuralı bireyin kendini iyi tanımasıdır. Kişinin kendini tanıması genel ve özel yeteneklerini, ilgilerini, tutum ve davranışlarını, güçlü yada zayıf yanlarını bilmesi anlamına gelmektedir. Öğrenci kendini iyi tanırsa hedeflerini buna göre belirler, çalışma yoğunluğunu ve sıklığını buna göre tespit eder, davranışlarını buna göre şekillendirebilir. Bu süreç öğrencinin eğitiminde de muazzam değişikliklere sebep olmaktadır.

Öğrenci koçluğu bu noktada devreye girmektedir. Öğrenciye nasihat vererek derslerine çalışmasını sağlamak yerine öğrenciye kendini tanıtıp hedeflerini iyi belirlemesini sağlayarak bu hedefe doğru yol almasını kolaylaştırmak öğrencinin de birçok konuda ki direncini kıracaktır. Öğrencinin dirençlerinin koçluk sistemi ile kırdıktan sonra başarının kendiliğinden geldiği görülmektedir. Öğrenci koçluğu,

  • Öğrencinin kendine en uygun hedefleri seçmesini,
  • Kendine güvenini geliştirmesini,
  • Verimli çalışmayı öğrenmesini,
  • Öğrencinin eğitim hayatındaki başarıyı artırmayı,
  • Yeteneklerinin farkına varıp bunları açığa çıkartmasını,
  • Doğru iletişim kurmasını ve davranış geliştirmesini,
  • Her zaman dilimini verimli kullanmasını, hedefler.
İzmit Eğitim Koçluğu

Makaleler

Fobiler Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları Panik Atak Obsesif-Kompulsif Bozukluk (Takıntı Ve Zorlantılar) Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kişilik Bozuklukları Kayıp ve Yas Dürtü Kontrol Bozuklukları Somatizasyon Bozukluğu Konversiyon Bozukluğu (Histeri) Hipokondriyazis Uyku Bozuklukları Yeme Bozuklukları Cinsel Kimlik Problemleri Stresle Başa Çıkma Ve Öfke Kontrolü Depresyon Bağımlılık Kronik Yorgunluk Özgüven Problemleri Yaşam Koçluğu Kişisel Gelişim İletişim Sorunları Sağlıklı Düşünme Ve Karar Verme Online Terapi Evlilik Öncesi Danışmanlık Mutsuz Evlilik Güven Kaybı Aldatma - Aldatılma Sorunu Boşanma Kararsızlığı Evlilikte Kişilik Çatışmaları Eşler Arasındaki Sorunlar Boşanma Süreci ve Çocuk Cinsel Eğitim Sınav Kaygısı Öğrenci Koçluğu Ders Başarısı ve Motivasyon Kimlik Bocalaması Öfke ve Saldırganlık Davranış Bozuklukları Sosyal Uyum Sorunları İnternet - Bilgisayar Bağımlılığı Dikkat ve Konsantrasyon Sorunları Uyku Problemleri Okul Fobisi Tırnak Yeme Yalan Söyleme Tikler ve Takıntılı Davranışlar Beslenme ve Yeme Bozuklukları Vajinismus Erken Boşalma Cinsel İsteksizlik Ereksiyon Sorunu Orgazm Sorunları Cinsel Tiksinti Bozukluğu Kadınlarda Disparoni Satiriasis Nemfomani Play Attention Eğitim Koçluğu Testler EMDR Terapisi Hipnoz Terapisi Yaşam Koçluğu ANTİDEPRESAN ÇIKMAZI BOŞANMA SONRASI DEPRESYON EVLİLİKTE CİNSEL YAŞAMIN ÖNEMİ OKUL BAŞARISINDAN HAYAT BAŞARISINA PSİKOLOJİK DESTEĞİN ÖNEMİ ALDATMA VE ALDATILMA SORUNLARI HİPERAKTİVİTE VE DİKKAT EKSİKLİĞİ EVLİLİKTE CİNSEL UYUM KADIN VE ERKEKLERDE CİNSEL SORUNLAR PARÇALANMIŞ AİLE ÇOCUKLARI ERGENLİK DÖNEMİ SORUNLARI OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUKLAR BOŞANMA PANİK ATAKLA YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ! CİNSEL TACİZ'İN ETKİLERİ ve TEDAVİSİ KADIN VE HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ YALNIZLIK SENDROMU EMDR TERAPİ İLE TRAVMALARA HIZLI ÇÖZÜM EVLİLİĞİN TIKANMA NOKTALARI TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUKLARI KADIN DEPRESYONLARI EVLİLİĞİN İLK YILLARINDA EŞLER ARASI ÇATIŞMA NEDENLERİ ( İZMİT PSİKOLOG ) AİLE BAĞIMLILIĞI VE ZARARLARI EŞCİNSELLİK KADER DEĞİLDİR EVLİLİK SORUNLARINDA BOŞANMA ÇÖZÜM MÜ?