CİNSEL TACİZ'İN ETKİLERİ ve TEDAVİSİ Cinsel taciz, travmatik etkisi en şiddetli olan travmatik olayların başında gelir. Çocuklukta ve erişkinlik döneminde yaşanan cinsel tacizlerin travmatik etkilerini ortadan kaldırmak, Psikoterapi ve EMDR eşliğinde yapılacak travma çalışması ile tamamen mümkündür. Önemli olan taciz olayını tespit etmek ve bu mevzu üzerinde gerekli çalışmayı yapmaktır. Tabi daha da önemlisi cinsel tacizin psikolojik problem yaratmada çok güçlü etkisi olduğunu fark etmektir, bunu fark etmek ilk adımdır.

Cinsel tacizi yaşayan kişinin bir uzmana sadece taciz olayını anlatması çözüm getirmez. Uzmanın bu özel duruma özgü psikoterapi çalışmasını EMDR yöntemini kullanarak yapması gerekir. Taciz mağdurlarıyla psikoterapi çalışması yapmak, psikoterapide en çok deneyime ihtiyaç duyulan konudur diyebiliriz. Çünkü taciz mevzusunun çalışılması psikoterapist tarafından çok iyi bir değerlendirme ve hassas bir yaklaşımı gerektirir. Hatırlanmayan ve derinde yatan bir travmatik olay isede hipnoz tedavisiyle travmanın ortadan kaldırılması gerekir.

Çocuklukta yaşanan cinsel taciz deneyimlerinin çocukluk ve ergenlikte ciddi psikolojik sorunlara yol açtığını görüyoruz. Sorun bununla da kalmaz, çocukluk döneminde yaşanan cinsel taciz, erişkinlikte de ciddi psikolojik problemlere yol açmada en önemli nedenlerden biridir.
Cinsel taciz yaşamış bir çocuk ya da ergenin ileride psikolojik sorun yaşamama ihtimali yoktur. Tacizi yaşadığı dönemde ve erişkinlikte mutlaka psikolojik sorunlar gelişecektir. Erişkinlik döneminde yaşıyor olduğumuz psikolojik sıkıntılarla ve karşı cinsle yaşadığımız ilişki sorunlarıyla bağlantısını kuramıyor olsak da çocukluk ve ergenlik döneminde yaşadığımız cinsel taciz mutlaka psikolojik sorun yaratır.

Çocukluk döneminde cinsel tacize maruz kalmış bir erişkin yaşadığı psikolojik sorunların ana nedeninin yaşadığı taciz olayı olduğunu, istisnalar hariç, çoğunlukla fark edemez; kişi yaşadığı psikolojik sorunun çocukluğunda yaşadığı cinsel tacizle ilgili olduğunu genellikle algılayamaz. Bazı durumlarda taciz hatırlanmayabilir. Hatırlansa bile çocuklukta yaşanmış olan cinsel tacizin şimdi yaşanan psikolojik sıkıntıya büyük ölçüde neden olduğunun ciddiyetini tacize uğramış olan kişi genellikle kavrayamaz.
Bazen çocuklukta yaşanmış olan cinsel tacizin yaşanıyor olan psikolojik sıkıntının temel nedeni olduğu psikoterapist tarafından dahi fark edilmeyebilir. Erişkin bir kadının yaşadığı psikolojik sıkıntılarından dolayı bir klinik psikologdan uzman desteği aldığını varsayalım; psikolog cinsel tacizi fark edemediyse, fark etmiş olsa da önem vermemişse ya da fark ettiği halde cinsel tacizle ilgili yeterli tecrübesi olmadığından gerektiği gibi müdahale edemediyse, kişinin psikolojik sorunu bir türlü ortadan kalkmaz. Yaşanmış olan cinsel tacizin travmatik etkisi kaçınılmazdır; bu etki sonucu oluşan psikolojik sorunu çözmek için mutlaka cinsel taciz konusunda deneyimli bir klinik psikolog tarafından EMDR veya hipnoz yöntemi kullanılarak gerekli müdahale yapılmalıdır.
Yetişkinsek ve çocukluğumuzda cinsel istismara maruz kaldıysak ileride birçok sıkıntı ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları takıntılar, panik atak, depresyon, karşı cinse güvenmeme, cinsel ilişki kurmak istememe ya da gelişigüzel cinsellik yaşama, ilişki sorunları, yeme bozuklukları, abartılı suçluluk duyguları, öfke patlamaları, genel mutsuzluk hali, özgüvende düşmedir. Yaşanan tacizin şiddetine, sürekliliğine ve kim tarafından yapıldığına bağlı olarak kişinin yaşadığı sıkıntıların ve psikolojik sorunların şiddeti azalır ya da çoğalır. Genellikle bu tür psikolojik sıkıntıların bir kaçı bir kişide aynı anda ve farklı derecelerde kendini gösterir.

Taciz mağdurlarının yaşadıkları sıkıntılardan kurtulamamaların da en büyük engel, bu konuyu gündeme getirmeme eğiliminde olmalarıdır. Bu engel aşılınca çalışmada kısa sürede anlamlı ilerlemeler kaydedilir. Psikoterapi süresi tacizin niteliğine göre değişir. Tacize maruz kalınan yaş, tacizi kimin yaptığı, kaç kere tekrarlandığı, ne kadar bir dönem boyunca sürdüğü, fiziksel temas olup olmadığı ve varsa temasın derecesi, psikoterapinin süresini belirleyen unsurlardır. Ancak ne olursa olsun şunu bilmek önemlidir; bu sorunun yaşanmışlığı ortadan kaldırılamaz ancak kişi üzerindeki travmatik etkisi deneyimli ve bu konuda uzman bir klinik psikolog dan yardım alarak tamamen etkisinden kurtulabilir.
Cinsel taciz sonrası psikolojik destek izmit

Makaleler

Fobiler Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları Panik Atak Obsesif-Kompulsif Bozukluk (Takıntı Ve Zorlantılar) Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kişilik Bozuklukları Kayıp ve Yas Dürtü Kontrol Bozuklukları Somatizasyon Bozukluğu Konversiyon Bozukluğu (Histeri) Hipokondriyazis Uyku Bozuklukları Yeme Bozuklukları Cinsel Kimlik Problemleri Stresle Başa Çıkma Ve Öfke Kontrolü Depresyon Bağımlılık Kronik Yorgunluk Özgüven Problemleri Yaşam Koçluğu Kişisel Gelişim İletişim Sorunları Sağlıklı Düşünme Ve Karar Verme Online Terapi Evlilik Öncesi Danışmanlık Mutsuz Evlilik Güven Kaybı Aldatma - Aldatılma Sorunu Boşanma Kararsızlığı Evlilikte Kişilik Çatışmaları Eşler Arasındaki Sorunlar Boşanma Süreci ve Çocuk Cinsel Eğitim Sınav Kaygısı Öğrenci Koçluğu Ders Başarısı ve Motivasyon Kimlik Bocalaması Öfke ve Saldırganlık Davranış Bozuklukları Sosyal Uyum Sorunları İnternet - Bilgisayar Bağımlılığı Dikkat ve Konsantrasyon Sorunları Uyku Problemleri Okul Fobisi Tırnak Yeme Yalan Söyleme Tikler ve Takıntılı Davranışlar Beslenme ve Yeme Bozuklukları Vajinismus Erken Boşalma Cinsel İsteksizlik Ereksiyon Sorunu Orgazm Sorunları Cinsel Tiksinti Bozukluğu Kadınlarda Disparoni Satiriasis Nemfomani Play Attention Eğitim Koçluğu Testler EMDR Terapisi Hipnoz Terapisi Yaşam Koçluğu ANTİDEPRESAN ÇIKMAZI BOŞANMA SONRASI DEPRESYON EVLİLİKTE CİNSEL YAŞAMIN ÖNEMİ OKUL BAŞARISINDAN HAYAT BAŞARISINA PSİKOLOJİK DESTEĞİN ÖNEMİ ALDATMA VE ALDATILMA SORUNLARI HİPERAKTİVİTE VE DİKKAT EKSİKLİĞİ EVLİLİKTE CİNSEL UYUM KADIN VE ERKEKLERDE CİNSEL SORUNLAR PARÇALANMIŞ AİLE ÇOCUKLARI ERGENLİK DÖNEMİ SORUNLARI OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUKLAR BOŞANMA PANİK ATAKLA YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ! CİNSEL TACİZ'İN ETKİLERİ ve TEDAVİSİ KADIN VE HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ YALNIZLIK SENDROMU EMDR TERAPİ İLE TRAVMALARA HIZLI ÇÖZÜM EVLİLİĞİN TIKANMA NOKTALARI TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUKLARI KADIN DEPRESYONLARI EVLİLİĞİN İLK YILLARINDA EŞLER ARASI ÇATIŞMA NEDENLERİ ( İZMİT PSİKOLOG ) AİLE BAĞIMLILIĞI VE ZARARLARI EŞCİNSELLİK KADER DEĞİLDİR EVLİLİK SORUNLARINDA BOŞANMA ÇÖZÜM MÜ?